1. خانه
  2. /
  3. اخبار
  4. /
  5. برنامه آپ هم از گوگل پلی حذف شد ؛ اول دیوار و دیجی کالا حال هم آپ !

برنامه آپ هم از گوگل پلی حذف شد ؛ اول دیوار و دیجی کالا حال هم آپ !

این طوری که معلوم است گوگل موج جدیدی از حذف برنامه های ایرانی از گوگل پلی استور را آغاز کرده است. در روز های اخیر برنامه های معروفی از این فروشگاه اندرویدی حذف شده اند که برنامه آپ هم به این لیست پیوست. ماجرا چیست و چرا گوگل در حال حذف کردن برنامه های ایرانی از فروشگاه خود است؟

چه برنامه هایی از فروشگاه گوگل پلی حذف شده اند؟

مسلما حذف شدن این برنامه ها به گوگل ضرری نخواهد زد اما به کسب و کار های ایرانی و این برنامه ها آسیب خیلی زیادی می زند. زیرا که اولا خیلی ها دیگر به این برنامه ها اعتماد نمی کنند. چراکه با خود فکر می کنند شاید این برنامه ها دارای ویروس یا باج افزار بوده که باعث حذف از این فروشگاه شده است یا اینکه در حال ارسال داده های شخصی به شخص ثالث بوده اند.

ما دقیقا نمی دانیم که چه دلیلی باعث حذف این برنامه ها شده و احتمال اینکه به خاطر داشتن ویروس و فروختن اطلاعات از این فروشگاه حذف شده باشند خیلی کم می باشد. زیرا خود گوگل نیز اعلام کرده که دلیل این اتفاقات ، تحریم های علیه ایران می باشند. این در حالی است که چند ماه پیش بسیاری از تحریم های اینترنتی ایران توسط وزارت خزانه داری آمریکا برداشته شد. همچنین با حذف شدن این برنامه ها علاوه بر بی اعتمادی کاربران ، دانلود و تعداد کاربران این برنامه ها خیلی کمتر خواهد شد زیرا خیلی از افراد نمی خواهند از منابع دیگری به غیر از گوگل پلی برنامه های اندرویدی را نصب کنند.

به هر حال این برنامه ها توسط گوگل از فروشگاه گوگل پلی حذف شده اند :

برنامه آپ یا همان آسان پرداخت

این برنامه یکی از محبوب ترین برنامه های بانکی و پرداخت می باشد. این برنامه جدید ترین قربانی حذف شدن از فروشگاه گوگل پلی می باشد که همین دیروز این اتفاق برایش افتاد. آرمان فرج زاده که مدیر اجرایی برنامه آپ می باشد ، گفت :

“ضرر این مدل اتفاقات به‌طور کلی سمت کاربران است. زیرا نیازمندی به اپلیکیشن‌هایی مانند آپ همواره وجود دارد. بنابراین کاربران مجبورند اپلیکیشن را از سایر مسیرها دریافت کنند. از طرفی ممکن است برخی کاربران برای دانلود آن را از منابع نامشخص دریافت کنند. این موضوع نیز به‌دلیل حوزه فعالیتی آپ که صنعت فین‌تک و مالی است، خطرات خاص خود را در پی دارد.”

همچنین مدیران آپ پیگیر این اتفاق می باشند که شاید بتوانند مشکل را حل کنند. اما اینطوری که به نظر می آید بعید است که گوگل این برنامه را به فروشگاه خود بازگرداند و برنامه آپ برای همیشه از گوگل پلی حذف شده است.

برنامه دیوار

این برنامه که یک برنامه نیازمندی و خرید و فروش وسایل نو و دست دوم به دست کاربران می باشد نیز مدتی است که از فروشگاه گوگل پلی حذف شده است. این برنامه که در 23 خرداد حذف شد به گفته خود گوگل به دلیل تحریم ها و توافق نامه توسعه دهندگان این اتفاق افتاده است. خود دیوار هم در وبلاگ رسمی خود در این باره نوشته است :

“حذف اپلیکیشن رسمی دیوار از گوگل‌پلی می‌تواند باعث انتشار بدافزارها با سوءاستفاده از عنوان و برند دیوار در فروشگاه رسمی گوگل و تضییع حقوق کاربران‌ شود. ما همه تلاش ‌مان را با استفاده از ابزارهای قانونی موجود برای حل این مشکل انجام می‌دهیم تا اپلیکیشن دیوار بتواند بار دیگر به گوگل‌پلی بازگردد.”

برنامه دیجی کالا

دیجی کالا یکی از بزرگترین فروشگاه های آنلاین کشور می باشد. این برنامه نیز به همان دلیل دیوار و آپ یعنی تحریم ها حذف شد. البته لازم به ذکر است که با این اتفاق آنقدر به دیجی کالا ضرر نمی رساند. زیرا این فروشگاه آنقدر بزرگ است که حتی نمی گذارد یک رقیب برای خود داشته باشد و همه رقبای خود را از بین می برد. کسب و کاری به این بزرگی با حذف شدن برنامه خود از فروشگاه گوگل پلی آسیب جدی نمی بیند. همچنین خیلی ها از وب سایت دیجی کالا استفاده می کنند تا از برنامه آن.

دیگر برنامه ها

برنامه های دیگری که از فروشگاه گوگل پلی حذف شده اند ، تپسی ، اسنپ ، سروش ، بله و آی گپ می باشند. این حذف شدن ها هنوز ادامه دارند و امیدواریم که باعث ورشکست شدن کسب و کار های ایرانی نشوند. به هر حال شرکت های بزرگ مانند اسنپ و دیجی کالا و شرکت های دولتی مانند سروش و روبیکا از این حذف شدن ها آسیبی نمی بینند اما برخی از کسب و کار ها با زحمت و تلاش فراوان به جایگاه خود رسیده اند و ممکن است که با حذف شدن برنامه شان از گوگل پلی آسیب جدی ببینند به طوری که ریکاوری و بازگشت خود به آن جایگاه قدیم دیگر غیر ممکن شود.

 

نوشتهٔ پیشین
هم اکنون می توانید با هوش مصنوعی در وردپرس تولید محتوا کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید